Posted in

Mikro inverter Nedir?

Posted in

Son yıllarda enerji kaynaklarındaki dönüşüm hızla devam ederken, güneş enerjisi santralleri bu dönüşümde öncü rolü oynayan temel enerji kaynaklarımızdan biri olmaya devam ediyor. İnverter (diğer adlarıyla evirici, güç çeviri, invertör) güneş santrallerinin en önemli bileşenlerinden sadece biridir. Bir inverterin temel olarak görevi güneş panelleri tarafından üretilen DC enerjiyi AC enerjiye çevirmektir. Teknolojideki gelişmeler ve ilerlemeler hemen her alanda olduğu gibi daha verimli ve esnek sistemleri doğurmaktadır. Mikro inverterlar işte tam da bu amaçla geleneksel inverterlara bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. ZES güneş paneli için bu linki ziyaret edebilirsiniz.

ENPHASE IQ7 serisi mikro inverter

Mikro İnverter’a Neden İhtiyaç Duyuldu?

Bir güneş santrali yatırımcısı iseniz en kısa sürede yatırımızı amorti etmenizi isterseniz. İşte mikro inverterların temel çıkış nedeni de aslında bu. Verimliliği arttırarak güneş santralinizden maksimum elektriği üretmek her yatırımcının ideal dünyasıdır. Mikro inverter, her güneş panelini bağımsız bir şekilde kontrol eder ve DC elektriği, her bir panelin arkasında invertörler aracılığıyla AC elektriğe dönüştürür. Geleneksel bir santralde ise; güneş panelleri bir araya getirilir ve tek bir invertöre bağlanır. Bu durumda gruplanmış panellerde en düşük performans gösteren panelin çalışma durumu tüm dizeyi etkileyecektir. Gölgelenme, panel arızaları gibi olumsuz durumlar üretilen enerjinin verimliliğini ciddi oranda etkileyecektir. Ancak mikro invertörler, her bir güneş panelini ayrı ayrı izler ve kontrol eder. Her panelin ürettiği enerjiyi AC enerjiye dönüştürerek, her bir panelden üretilen enerjiyi maksimize eder.

ENPHASE Mikro inverter ailesi
ENPHASE Mikro inverter ailesi

Mikro İnverter Avantajları

Peki bir güneş santralinde mikro inverter tercih edilmesi durumunda bizlere ne gibi avantajlar sağlayacaktır, gelin yakından bakalım.

Minimum Verimlilik Kaybı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi mikro inverterların çıkış noktalarından biri verimlilik. Panellerin bağımsız bir şekilde çalışabilmesi sayesinde, gölgelenme, kırıklar, toz ve arıza gibi olumsuz durumların en az şekilde üretime yansıması sağlanır.

Kurulum Esnekliği

Mikro inverterlar panel bazlı çalıştığı için panellerin türü, sayısı, türü vb önemli değildir. Bu da daha esnek ve pratik kurulumlar sunar. Özellikle gölge sorunu yaşanma ihtimali olan çatı uygulamalarında bu durum önemli avantajlar sağlayabilir.

Mikro inverterin en önemli sunduğu avantajlardan biri daha güvenilir ve özellikle çatılar için yangın riski az bir sistem sunmasıdır.

Bunun yanında mikro inverterlar özellikle çatı geslerde modüler ve esnek bir çözümdür. Çatı kurulumlarında ilerde gerçekleşecek revizyonlarda panellerinizi kolayca yer değiştirebilir ve çatı tasarımından bağımsız olarak hareket edebilirsiniz. Bunun yanında mikro inverterlar alan sorunu olan çatılarda string invertere göre ciddi avantajlar sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Jinkosolar 470 W Güneş Paneli

Daha Güvenilir Sistemler

Mikro invertörler, her bir panele ayrı ayrı atanır ve DC enerjiyi üretildiği yerde AC’ye dönüştürür. Böylece santralinizde elektrik arızası yaşatabilecek yüksek gerilimli DC gücü oluşturmaz. Mikro invertörlerin bağımsız işlevselliği aynı zamanda daha güvenilir bir sistem oluşturur. Özellikle yangın tehlikesi bulunan tesislerde mikro inverter tercih edilebilir.

Daha Modüler ve Genişletilebilir

Mikro invertera sahip sistemlerde ileride artan enerji ihtiyaçlarınızda çok kolay bir şekilde sistemi genişletebilirsiniz. Sisteminiz merkezi bir invertörün kapasitesine bağlı olmadığı için güneş enerjisi kurulumunuz daha fazla panelden oluşacak şekilde kolayca büyütülebilir.

ENPHASE mikro inverterlar kolay ve hızlı bir şekilde devreye alınır.

Uzun Ömürlü Sistemler

Mikro inverterlarda hareketli bir parça olmaması ve yüksek IP koruma derecesi sayesinde çok uzun ömürlü çözümler sunmaktadır. Örneğin Enphase mikro inverterlar 25 yıl garanti sunmaktadır.

Mikro inverter örnek çatı kurulumu
Mikro inverter örnek çatı kurulumu

Mikro inverterlar hakkında daha detaylı bilgi almak ve ürün teknik bilgilerine ulaşmak isterseniz info@fuzyonsolar.com adresine mail gönderebilir veya 0216 514 64 14 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Join the conversation